Milliseid harjutusi saab teha jalgade veenilaiendite korral

harjutus veenilaiendite jaoks

Veenilaiendiks peetakse veenide suurenemist nii pikkuses kui ka läbimõõdus, millega kaasneb veresoonte seina õhenemine. Haiguse põhjuseks on veresoonte seinte elastsuse rikkumine, mis on tingitud veresoonte ventiilide talitlushäiretest. Alajäsemete ja teiste inimkeha segmentide veenilaiendite ravi seisneb ravimite võtmises ja spetsiaalsetes terapeutilistes harjutustes.

Terapeutiliste harjutuste eelised

harjutused veenilaiendite jaoks

Veenilaiendid on haigus, mis ei lase sul elada kvaliteetset ja täisväärtuslikku elu. Sellest on peaaegu võimatu vabaneda, kuid on palju võimalusi veresoonte seisundi parandamiseks, ägenemiste ja tüsistuste vältimiseks. Patoloogia mõjutab naisi palju sagedamini kui mehi. Statistika näitab, et kõige sagedamini tekivad veenilaiendid tööeas, 30-40 aasta pärast.

Vaatlused on näidanud, et istuva eluviisiga inimestel on oht veenilaiendite tekkeks. Seetõttu on haiguse vastu võitlemise peamiseks vahendiks terapeutilised harjutused. Selle töötasid välja kogenud fleboloogid ja angiokirurgid. Kompleks põhineb spetsiaalsetel harjutustel, mis:

 • normaliseerida lümfi väljavoolu;
 • parandada üldist füüsilist vormi;
 • suurendada vastupidavust;
 • aktiveerida arteriaalne verevool;
 • kiirendada vereringet;
 • suurendada veresoonte toonust.

Istuv eluviis ja vähene liikumine põhjustavad ummikuid organites, eriti alajäsemetes, mis suurendab verevedeliku rõhku veresoontele, liigset lümfi. Aistingutes väljendub see jalgade valu, liikumisraskuste, turse kujul. Regulaarsed koormused vastavalt spetsiaalselt kavandatud skeemile kõrvaldavad ebamugavustunde ja valu.

Kes näitab harjutusi veenilaiendite jaoks?

terapeutilised harjutused veenilaiendite jaoks

Veenilaiendite ravivõimlemine on näidustatud eelkõige neile, kellel alajäsemete veenilaiendid on spetsialistide poolt juba diagnoositud. Samuti peaksite tegelema spetsiaalsete võimlemisharjutustega inimestele:

 • istuv eluviis;
 • kelle ülesanne on pikka aega istuda või seista;
 • halbade harjumuste olemasolu;
 • eelistades istudes sageli jalgu ristata;
 • kelle sugulased põevad seda haigust.

Eksperdid soovitavad teha terapeutilisi harjutusi 15–30 minutit päevas. Parem on teha harjutusi mitu korda päevas. Terve päeva jooksul tuleks ka iga tunni tagant teha pause, et liikuda.

Nõuanne!

Üks tõhusamaid ja taskukohasemaid terapeutiliste harjutuste variante on kõndimine. Iga päev tuleks jalgade veresoonte tervise huvides astuda vähemalt 10 tuhat sammu.

Füüsilise tegevuse tunnused

Negatiivne mõju veenilaiendite veenidele on vähene füüsiline aktiivsus ja liigsed koormused. Ärge sekkuge ravivõimlemisse kuni kurnatuseni.

Teine oluline tegur ravivõimlemise juures on riietus. Võimlemiseks ei ole vaja kanda tihedat ja pigistavat vormi. See kehtib eriti alajäsemete kohta. Retuusid, põlvpüksid, kitsad püksid tekitavad nahale survet ja suruvad veresooni kokku. Valige looduslikest kangastest avarad dressipüksid.

Enne tundide alustamist pidage kindlasti nõu oma juhtiva arstiga. Samuti tuleks pärast võimlemist arsti juurde minna. Võtke reeglina kord 2 kuu jooksul fleboloogi või angiokirurgi juures käimine. Analüüside ja diagnostika pidev jälgimine võimaldab hoida patoloogiat kontrolli all, tuvastada parandusi või tüsistusi ning korrigeerida edasisi tegevusi.

Milliseid spordialasid saab veenilaiendite korral teha?

Alajäsemete veenilaiendite korral näidatakse kõiki spordialasid, mis ei ole seotud äkiliste liigutuste ja jalgade liigsete koormustega. Arstid soovitavad eelistada:

 • ujumine;
 • Pilates
 • tantsimine, mitte kauem kui 40 minutit;
 • kõndimine;
 • jalgrattasõit;
 • joosta, mitte rohkem kui 15 minutit;
 • jooga.

Veenilaiendite puhul on lubatud kõik spordialad, millega on lubatud tegeleda istuvas asendis või selili lamades. Näiteks saab teha harjutusi kätele, kõhulihastele, arendada painduvust.

Mida mitte teha veenilaiendite korral

Te ei tohiks tegeleda spordiga, mis on seotud jalgade suurenenud stressiga. Kui teil on alajäsemete veenilaiendid, on järgmised harjutused ja tegevused teile vastunäidustatud:

 • võitlema;
 • samm-aeroobika;
 • jõuharjutused jalgadel lihasmassi kasvatamiseks (jalakuru);
 • laskub ette ja küljele;
 • kükid;
 • sobivus;
 • võrkpall;
 • korvpall;
 • Jalgpall;
 • hüppenöör;
 • hoki jne.

Ülaltoodu teostamise ajal ei toimu anumate ventiilide täielikku tööd. Veresoonte seinad on venitatud, klapid ei liiguta vastupidist voolu, mistõttu ei toimu vere tagasivoolu.

Tähtis!

Suurt tähelepanu tuleks pöörata kingadele. Veenilaiendite puhul tuleks eelistada kvaliteetseid õhutallaga tosse või spordisusse.

Peamine harjutuste komplekt igat tüüpi haiguste jaoks

Üldine terapeutiliste harjutuste kompleks, mille on välja töötanud kõrgelt kvalifitseeritud fleboloogid, sobib igat tüüpi veenilaiendite korral. Tundide jaoks valmista ette libisemiskindel matt, mugav vorm ja spetsiaalsed jalanõud. Põhilised harjutused:

 1. Lamavast asendist peate tõmbama ühe jala rinnale, kinnitades selle põlveliigese alla. Sellele järgneb pingutatud jäse, sirutage ja külmutage mõneks sekundiks. Langetage ettevaatlikult. Tehke sama teise jalaga.
 2. Lamavast asendist tõstke mõlemad jalad üles, hoidke neid paar sekundit otse. Seejärel painutage põlvedest ja sirutage uuesti. Püsi selles asendis. Langetage mõlemad jalad ja 3-4 sekundi pärast korrake tsüklit uuesti.
 3. Lamavast asendist tõstke jalad täisnurga all ja tehke jalalaba pöörlevaid liigutusi vaheldumisi iga jäsemega. Treeningut tuleks teha päripäeva ja vastupäeva.
 4. Lamavast asendist tõsta jalad täisnurga alla, fikseeri need mõneks sekundiks ja tööta intensiivselt varvastega.
 5. Lamavast asendist tõsta jalad täisnurga all üles ja tee jalgadega liigutusi, sirutades sokke ja tõmmates neid enda poole. Samuti tuleks jalad pöörata küljele – sisse ja välja.
 6. Toolil istuvas asendis on vaja jalgu sirutada ja jalgu eri suundades liigutada, samuti teha ringjaid liigutusi ühes ja teises suunas.
 7. Selili või kõhuli lamavast asendist on vaja suruda mööda keha sirutatud käed jalgadele ja tõsta vaheldumisi sirget jalga nii kõrgele kui võimalik. Kõrgeimas punktis fikseerige jäse mõneks sekundiks ja laske see õrnalt alla.
 8. Sissehingamisel tõstke seisuasendist ülajäsemed üles, ajage need laiali, kallutage keha ettepoole ja ühte jalga, mitte tagasi. Joonista "pääsuke".
 9. Pöörake seisvast asendist kannalt varbale ja tagasi, kandes keharaskust sujuvalt üle.
 10. Kõndige vaheldumisi 15 minutit mööda tuba kas kandadel või varvastel.

Kõik harjutused mõjutavad soodsalt veresoonte seisundit, vere- ja lümfivoolu. Igaüks neist tuleks korrata 10-15 korda. Parem on, kui leiate võimaluse kogu kompleksi läbi viia vähemalt 2 korda päevas.

harjutus veenilaiendite jaoks

Harjutused jalgadele

Alajäsemete veenilaiendite raviharjutused hõlmavad veresoonte mahalaadimist, vere- ja lümfivoolu aktiveerimist:

 1. Lamamisasendis asetage jalgade alla suur padi või mitu väikest. Veenduge, et jalad oleksid tasased, kaldudes neid põranda horisontaaltasapinnast 20 kraadi võrra kõrvale. Lõdvestuge selles asendis.
 2. Põrandal lamavas asendis painutage alajäsemeid, toetades kontsad põrandale. Käed on piki keha sirutatud ja asuvad seljal, puusadel. Sissehingamise ajal tõstke torso ülemine ots üles ja istuge maha. Väljahingamisel heida pikali aeglaselt ja õrnalt.
 3. Lamavast asendist, käed piki keha välja sirutatud, tõsta mõlemad jalad 20 kraadi ja seejärel põrand, jalgade vahele asetatud padi. Väljahingamisel langetage jalad.
 4. Seliliasendis keskenduge ülemisele õlavöötmele ja jalgadele. Sissehingamise ajal tõstke oma tuharad ja alaselg põrandast üles, külmutage mõneks sekundiks ja langetage end väljahingamisel.
 5. Lamavast asendist peate sirutama käed mööda keha, painutama jalgu põlvedes ja panema need põrandale. Seejärel tõmmake kõht sisse ja välja, hingates sügavalt sisse ja välja.

Iga harjutust tuleks teha vähemalt 15 korda. Regulaarne treening hoiab ära tüsistuste teket ja parandab veenide kvaliteeti.

Käeharjutused

Veenilaiendite vaevuste vähendamiseks ja veresoonte seisundi parandamiseks tehke järgmist terapeutiliste harjutuste komplekti:

 1. Lamavas asendis peaksite tõstma piklikud sirged ala- ja ülemised jäsemed täisnurga all. Hoidke asendit paar sekundit ühtlaselt sügavalt hingates. Raputage oma käsi ja jalgu 2-3 minutit tõstetud asendis.
 2. Seistes peate panema peopesad pea taha ja voltima need pea tagaküljel asuvasse lukusse. Tehke sujuvaid kehapöördeid paremale ja vasakule.
 3. Seisvas asendis peate sirutama oma käed põrandaga paralleelselt ette ja suruma peopesad rusikasse. Hoidke asendit paar sekundit ja sirutage sõrmi nii palju kui võimalik.
 4. Lamavast asendist tõsta üks käsi üles, samal ajal teise käega vastupanu osutades, haarates tõusva jäseme randmest. Tehke seda mõlema käe jaoks.
 5. Tõstke seisvast asendist väljasirutatud käed üles ja suruge sõrmed jõuliselt rusikasse ja vabastage need. Jookse vähemalt 80 korda.

Iga harjutust tuleks teha vähemalt 15-20 korda. Suurima efekti annab terapeutiline harjutus, mida teete vähemalt 2 korda päevas.

Kasulik!

Suure tähtsusega veenide seisundis on halvad harjumused, eriti suitsetamine. Loobuge sigarettidest, mis mõjutavad negatiivselt teie veresoonte seisundit.

Harjutused väikese vaagna jaoks

Väikese vaagna veenilaiendite korral tuleks teha harjutuste komplekt, mille eesmärk on ummikud:

 1. Lamavast asendist tõsta põlvedes kõverdatud jalad üles ja soorita harjutus "jalgratas". Veenduge, et alaselg oleks põrandale surutud. Tehke simuleeritud jalgrattasõitu ühes ja teises suunas. Pöörake jalgu vähemalt 3 minutit ühes suunas.
 2. Lamavast asendist sirutage käed mööda keha, tõstke väljasirutatud jalad 20-25 kraadi põrandast kõrgemale ja sooritage horisontaalkääride harjutust.
 3. Lamavast asendist sirutage käed mööda keha, tõstke välja sirutatud jalad 40-55 kraadi põrandapinnast kõrgemale ja sooritage harjutus "vertikäärid".
 4. Lamavast asendist on vaja keskenduda pea ja abaluudele. Sissehingamise ajal peaksite jalad üles tõstma ja tuharad põrandast lahti rebima - sooritage kaseasend. Toetage kätega alaselga. Hoidke jalad põranda suhtes täisnurga all välja sirutatud ja painutage põlvedest.
 5. Seistes tuleb jalad sirutada laiemalt kui õlad. Sirutage selg, sissehingamise ajal peaksite aeglaselt laskuma poolkükki, jõudmata põrandaga paralleelselt reitele. Kinnitage end mõneks sekundiks sellesse asendisse. Võtke aeglaselt algasend.
 6. Põrandal istuvast asendist on vaja rõhku panna taha sirutatud kätele. Üks jalg peab olema põlvest kõverdatud ja teine maksimaalse amplituudiga sirgendatud jalg üles tõstetud.

Kõik harjutused tuleb teha 15-20 kordusega.

Täiendavad harjutused

Sõltumata veenilaiendite asukohast tehke mitu korda kompleksi, mis aitab kaasa venoossete veresoonte üldisele tugevnemisele:

 1. Seistes asendist rullige varvast kannale, kandes oma keharaskust. Ärge tehke äkilisi liigutusi, hingake sügavalt ja ühtlaselt, hoidke tasakaalu. Tehke vähemalt 30 rulli.
 2. Seisvas asendis kõndige paigal, ilma varbaid tõstmata, tõstes vaheldumisi kandasid ja kandes keharaskust ühelt jalalt teisele. Tehke vähemalt 30 harjutust.
 3. Püsvas asendis hingake sisse, tõmmake õlad tahapoole, püüdes ühendada abaluud ja ulatada rindkere. Väljahingamisel pöörake õlad ettepoole ja langetage pea rinnale. Tehke harjutust aeglaselt vähemalt 15-20 korda.
 4. Seistes asendist hingake sisse, tõstke sirged käed üles ja sirutage varvastel. Külmutage mõneks sekundiks ja laske end aeglaselt alla. Korda vähemalt 15-20 korda.
 5. Igas asendis pingutage ja lõdvestage tuharalihaseid. Külmutage mõneks sekundiks pinge all. Tehke mitu seeriat päevas. Korduste arv korraga on vähemalt 15-20.

Need harjutused ei võta palju aega, kuid on suurepärane vahend lümfi- ja venoosse verevoolu aktiveerimiseks.

Harjutused veenilaiendite ennetamiseks

Iga haigust on parem ennetada kui ravida. Kui olete ohus või teil on kõik eeldused veenilaiendite tekkeks, alustage ennetavate harjutustega juba varakult:

 1. Lamamisasendis sirutage käed piki torsot. Tõstke sirgendatud jalad madalale toolile. Tõmmake vaheldumisi jala varvast enda poole. Tehke iga jalaga vähemalt 15-20 kordust.
 2. Lamamisasendis sirutage ülajäsemeid mööda keha, tõstke sirutatud jalad üles ja sirutage need nii kaugele kui võimalik külgedele. Tehke jalgade pöörlevaid liigutusi väljapoole ja vähemalt 15-20 korda mõlemas suunas.
 3. Selili lamades sirutage sirged käed mööda keha. Tõstke sirged jalad 45 kraadini ja ajage need laiali. Tehke ringjaid liigutusi nii, et jalad on põlvest sisse- ja väljapoole kõverdatud. Tehke 15-20 kordust.
 4. Lamavast asendist tõstke sissehingamise ajal sirutatud jalgu. Tõstke oma tuharad põrandast üles ja aidake end kätega alaselja kinnitamiseks. Veenduge, et jalad oleksid põrandaga risti. Sirutage jalad külgedele ja kiigutage vasakule-paremale ja edasi-tagasi. Hoidke tasakaalu.

Tehke kogu päeva jooksul aeg-ajalt oma varvastele paar kerget hüpet. Seejärel tehke paus ja hüppa uuesti.

Täiendavad viisid haiguse raviks

Täiendavate soovitustena veenilaiendite korral soovitavad arstid probleemile terviklikku lähenemist:

 • kohandage oma dieeti, lisage menüüsse köögivilju, puuvilju, kala ja mereande;
 • keelduda halbadest harjumustest;
 • vali mugav aluspesu, mis ei piira liikumist;
 • kanda kompressioonsukki, sukkpükse, sukki;
 • teha terapeutilisi harjutusi;
 • kõndige iga päev;
 • ujuma minema;
 • mine lümfidrenaaži massaaži.

Veenilaiendite raviks on ka mitmeid rahvapäraseid meetodeid.

jalamassaaž veenilaiendite korral

Massaaž

Alajäsemete veenilaiendite massaaži peaks tegema kvalifitseeritud spetsialist. See on liigutuste skeem mööda massaažijooni, kiirendades lümfivoolu ja parandades veresoonte aktiivsust. Kui teil pole võimalust meditsiiniasutuses massaažikursusel osaleda, tehke manipulatsioonid ise kodus, pidades meeles mõnda reeglit:

 1. Kõik liigutused peaksid olema suunatud lümfisõlmedele. Näiteks kui masseerite jalga põlve all, siis tehke kõik käigud säärest põlvekedrani. Selle alla on koondunud lümfisõlm.
 2. Ärge suruge liiga kõvasti. Reguleerige pressimise jõudu, ärge laske anumatel muljuda.
 3. Veenilaiendite korral kasutage massaaži kreeme või salve.

Kerge jalamassaaž tööpäeva lõpus mõjub soodsalt üldisele enesetundele, hajutab lümfi ja leevendab väsimust.

Dieet

tooted veenilaiendite jaoks

Veenilaiendite dieet sisaldab õige toitumise üldpõhimõtteid:

 • välistada praetud, soolatud, suitsutatud;
 • piirata soola tarbimist;
 • juua vähemalt 1, 5 liitrit puhast joogivett;
 • süüa iga päev köögivilju ja puuvilju;
 • rikastage oma menüüd kalaroogadega;
 • süüa hommikust teravilja;
 • loobuma jahust, magusast, loomsetest rasvadest, margariinist;
 • eelistada lahja liha - kalkun, kana, küülikuliha, veiseliha, vasikaliha;
 • aurutage või keetke toitu.

Lisaks tasakaalustatud toitumisele valige koos arstiga vitamiinikompleks. Oluline on kaalust alla võtta, kui see on normist kaugel. Suurenenud surve veenidele põhjustab tüsistusi.

etnoteadus

Abivahendina veenilaiendite ravis on rahvapäraseid retsepte, mis on ennast positiivselt tõestanud:

 1. Salvid puutäidest, hobukastanist, vereurmarohist, koirohust, kapsast, Kalanchoe'st, pajukoorest. Valmistamiseks võtke üks purustatud toorainetest, segage 300 ml taimeõliga ja kuumutage veevannis 15 minutit. Jahuta ja kurna segu. Tiheduse saavutamiseks lisage tootele loomset rasva. Hõõruge ravimit oma jalgadele iga päev.
 2. Kalanchoe tinktuur. Võtke tükeldatud ürt ja valage see meditsiinilise alkoholiga vahekorras 1 kuni 1. Jätke segu 2 nädalaks pimedasse jahedasse kohta. Seejärel hõõru iga päev õhtuti nahka säärest põlvedeni.
 3. Õunaäädikas. Tavalist 9% õunasiidri äädikat tuleks hõõruda alajäsemetele. Toode on rikas veresoonte jaoks vajalike vitamiinide ja mineraalainete poolest. Leevendab tõhusalt turset ja parandab vereringet.
 4. Mee mähis. Naturaalset mett kantakse jalgade nahale ja mähitakse polüetüleeniga. Mee kasulikud komponendid mõjutavad soodsalt veresoonte seisundit. Kokkupuuteaeg alates 2 tunnist.
 5. Kompressid kapsalehtedest. Kapsa tõhusus halvasti paranevate haavade, naha- ja veenipõletike vastu on ammu tõestatud. Kandke jalgadele ja kinnitage kilega. Võid hoida vähemalt 2 tundi või jätta toote üleöö.
 6. Joodi võrgud. Jaladele tõmmatakse vatitikuga tavalise meditsiinilise joodiga võrk. Tööriist parandab põletikuliste veenide seisundit.

Tähelepanu!

Rahvapäraste ravimite valmistamiseks võite meditsiinilise alkoholi asemel kasutada viina.

Ärge tuginege ainult traditsioonilistele ravimeetoditele. On vaja valida ravi koos arstiga.

Vastunäidustused veenilaiendite füsioteraapia harjutustele

Patoloogias ei saa te jalgu üle koormata. Füüsilised kompleksid on välja töötatud nii, et need eemaldaksid valu ja parandaksid veenide seisundit. Terapeutiliste harjutuste tegemisest peaksite hoiduma, kui:

 • veenilaiendite ägenemine;
 • seisundi halvenemine pärast treeningut;
 • haigused, mis ei ole seotud veenilaienditega.

Igasugusest ebamugavusest tuleb arstile teatada. Ainult koos spetsialistiga saate valida õige ravi.

Järeldus

Veenilaiendite ravis on oluline läheneda probleemile terviklikult. Lisaks ravimteraapiale näitavad terapeutilised harjutused kõrget efektiivsust. Harjutuste edukus sõltub koormuse regulaarsusest ja arvestusest. Tulemuste jälgimiseks külastage regulaarselt oma arsti.