Veenilaiendite ravi laseriga - mis see on, etapid, ennetamine

laser veenide eemaldamine

Alajäsemete veenilaiendid on patoloogia, mida iseloomustavad veenilaiendid, sõlmede moodustumine. See on üks väga levinud haigusi. Hoolimata asjaolust, et veenilaiendite ravimeetodid arenevad meie ajal aktiivselt, on selle haigusega inimeste arvu kasv murettekitav.

Selle patoloogiaga kliinikute külastuste sagenemine on tingitud asjaolust, et paljudel inimestel on alatoitumus (kirg kiirete süsivesikute ja väikese koguse taimsete kiudainetega kiirtoidu vastu), kilpnäärme talitlushäirete taustal on probleeme hormoonidega. , neerupealised ebasoodsate keskkonnatingimuste taustal.

terved ja haiged veenid

Samuti väga sageliveenilaiendid tekivad raseduse ajal, isikutele, kes on sunnitud oma elukutse eripära tõttu pidevalt seisma (riskigrupp - juuksurid, müüjad).

Naistel võivad veenilaiendid tekkida sportimisel neile ebatavalise jõukoormuse taustal: näiteks kangi tõstmisel.

Parem on mitte edasi lükata veenilaiendite vastu võitlemist. Ja üks progressiivsemaid ravimeetodeid on veenide laserravi laseriga.

Veenide ravi laseriga. Mis see on?

Laserveenide ravi on minimaalselt invasiivne ravimeetod. See on efektiivne laienenud veenide, jalgade troofiliste haavandite vastu.

Veenide laseriga ravimisel tähendavad kaasaegsed kirurgid reeglinaendovenoosne (endovasaalne) laserkoagulatsioon või -obliteratsioon (EVLK, EVLO), ablatsioon. Selle tuumaks on koagulatsioon, obliteratsioon, ablatsioon meditsiinipraktikas üks ja seesama. Spetsiaalse aparatuuri abil elimineeritakse vere tagasivool perforeerivates (ehk pindmisi ja sügavaid veresooni ühendavates) ja pindmistes veenides ning seejärel füüsiliselt, soojusenergia toimel, väljub veenides veri.

Terminoloogilised aspektid!

Kui pöörduda terminite poole, siis sõna "obliteratsioon" tähendab sulgemist, "ablatsioon" - hävitamist, "koagulatsioon" - koagulatsiooni. Stneed on kompleksi erinevad osad, mis ühendavad ravi käigus haigete veenidega esinevad protsessid.

Kuid praktikas kujunes see nii: kui kirurg töötab laseriga, nimetatakse seda protseduuri sageli "koagulatsiooniks" ja veenide raadiosageduslikul ravil kasutatakse sageli termineid "obliteratsioon", "ablatsioon". Sel juhul kasutatakse laseri asemel raadiosagedusgeneraatoriga seadmeid. Kuid nende mõistete jaoks puudub selge "sidumine" laser- või raadiosagedusseadmetega. Seetõttu võivad patsiendid, kes plaanivad erinevates kliinikutes veenide laserravi, kohata protseduuride erinevaid nimetusi.

 • Endovenoosne laserkoagulatsioon (EVLK).
 • Endovasaalne laserablatsioon (EVLA).
 • Endovenoosne lasertermoablatsioon.
 • Termoablatsioon laseriga.

Laserveenide eemaldamise mehhanism

Laser töötab seestpoolt läbi veeni valendiku. Protseduuri olemus on täielikult kontrollitud seinapõletuse tekitamine. See "pruulitakse", "pitseeritakse" ja siis algab resorptsioon, st. veenide eemaldamise protsess on õrn.

Laserveenide eemaldamise mehhanism

EVLT-d saab kasutada üksi või keerukates operatsioonideskombinatsioonis skleroteraapia või miniflebektoomiaga.

Esimesel juhul osa veenidest „tihendatakse täpselt, osa liimitakse kokku spetsiaalse preparaadiga, teisel tuuakse lisaks tihendamisele kohe osa veene konksuga välja ja õnnestub.

Veenide eemaldamine laseriga aitab päästa patsienti venoosse staasi, troofiliste häirete ja turse eest.

Laseri kasutamise mehhanism põhineb asjaolul, et sihipärase ja tõhusa mõjuga veeniseinale ümbritsevad kuded praktiliselt ei kuumene.

See annab patsientidele järgmised eelised:

 • Operatsiooni saab teha ambulatoorselt, haiglas viibimine ei ole vajalik (välja arvatud juhtudel, kui patoloogia on kõrgelt arenenud ja lisaks on vaja kasutada mikroflebektoomiat), seda on lihtne teha ilma sisselõigeteta, kirurgiline sekkumine ei nõua õmblemine.
 • Saate kiiresti naasta oma tavapärase eluviisi juurde.
 • Vastunäidustusi on üsna vähe (neist räägime allpool).

Milliseid veene saab laseriga eemaldada?

Kahjuks ei saa kõiki veene laseriga eemaldada. Kaugelearenenud staadiumides ja mõningate anatoomiliste tunnustega kasutatakse konservatiivset kirurgiat (skalpelliga).

Milliseid veene saab aga laseriga opereerida?

Oluline on pöörata tähelepanu veeni kulgemise iseärasustele.Laser eemaldab ainult veenid lineaarse kuluga. Kui anatoomiliselt on veresoonel suur käänulisus, on raske ennustada, kuidas laserkiir läbib, ja pole võimalik tagada protseduuri edukaks läbiviimiseks peamist tingimust - kunstliku põletuspiirkonna kontrolli alla võtmist.

Mis puutub laserravile hästi alluvate veenide tüüpidesse, siisNeed sisaldavad:

 • Suur saphenoosveen.
 • Väike saphenoosne veen.
 • Täiendavad saphenoossed veenid, mis asuvad nahapinnast vähemalt 5 mm sügavusel;
 • Ebakompetentsed perforeerivad veenid (st veenid, mille venoosne väljavool on selgelt häiritud, enamasti jala veenid).

EVLT näidustused ja vastunäidustused

EVLK näidustused ja vastunäidustused

EVLK ainsaks näidustuseks on veenilaiendid. Samuti on lahtise troofilise haavandi kirurgiliseks raviks kasutatav ainuke meetod EVLT.

Mis on tüüpiline 1. -4. etapi veenilaiendite korral?

 1. Veenilaiendid.
 2. Venoossed väärarengud (arteriovenoossed väärarengud). Fistulid, patoloogilised fistulid veenide ja arterite vahel. Need võivad olla silmale nähtamatud ja tuvastatavad ainult mikroskoopilise uurimisega. Ühendage otse venoossed ja lümfisüsteemi probleemid. Põhjustada tugevat valu.

Vastunäidustused

Kahjuks on veenide laserravil vastunäidustused:

 • Isheemilised ilmingud jalgadesperifeersete arterite hävitavate haiguste (krooniline isheemia) ja alajäsemete ägeda isheemia taustal. Kõige sagedamini ateroskleroosiga patsientidel. Veenide eemaldamine laseriga võib sel juhul olla ebaefektiivne. See on tingitud asjaolust, et pärast ravi ei väldita kompressiooni vajadust ja see on isheemia taustal - need on tõsised riskid viimase progresseerumiseks.
 • Imetamine. Riskid on seotud asjaoluga, et rinnaga toitvatel naistel suureneb hormoonide tootmine. Eksperdid soovitavad oodata rinnaga toitmise lõpetamiseni ja alles siis kasutada laserravi.
 • Rasedus.
 • Onkoloogilised haigused.
 • Mis tahes patoloogia ägedas staadiumis. Kui palju konkreetne ägenemine on konkreetsel juhul kriitiline, määrab arst, võttes arvesse haigust ja patsiendi individuaalseid omadusi.
 • arterite blokeerimineverehüübed.
 • Kinnisvara ja aktiivse kuvandi hoidmise võimatuspatsiendi elu pärast operatsiooni.
 • Põletikuline protsess eelseisva operatsiooni piirkonnassekkumised (välja arvatud kroonilised troofilised haavandid). Põletik võib põhjustada infektsiooni levikut operatsiooni ajal ja seejärel sepsist.

Endovenoosse laserkoagulatsiooni etapid

1. etapp. Arsti läbivaatus, konsultatsioon

On oluline, et neid ei viiks läbi ainult kirurg, vaidkvalifitseeritud veresoontekirurgia spetsialist, fleboloog. Fleboloogil on kõige täielikum arusaam alajäsemete anatoomia iseärasustest, venoosse väljavoolu füsioloogiast, veenide venoosse transformatsiooni patogeneesist, ventiilide seisundi eripärast veenilaiendite erinevatel etappidel.

Fleboloogid on sihikindlalt koolitatud veenide patoloogiliste refluksiga toimetuleku meetodite osas. Need arstid on kõige pädevamad veresoonte väärarengute raviga seotud otsuste langetamisel.Fleboloogid, mitte ainult "üldkirurgid".Samuti annavad nad teile kõige täielikumad soovitused taastumise kohta.

2. etapp. Diagnostika. Analüüsid ja funktsionaalne uuring

Mida sisaldab preoperatiivne läbivaatus?

 • Funktsionaalsed katsed. Neid on mitut tüüpi: perforeerivate veenide ebaõnnestumise, klapipuudulikkuse, seisundi analüüsi, süvaveenide avatuse määramiseks.
 • Vereanalüüsi. Olulisel kohal on hematoloogiline uuring, üldised ja biokeemilised vereanalüüsid (täpsemalt) Erilist tähelepanu pöörab arst järgmistele aspektidele: kas patsiendil on analüüsi tulemuste põhjal varjatud põletikulisi protsesse, milline on glükoosi tase, (see on eriti oluline troofiliste haavanditega veenilaiendid, kuna suurenenud suhkur provotseerib nende nakkuse progresseerumist), D-dimeeri tase (see indikaator on otseselt seotud verehüüvete riski hindamisega), APTT - tromboplastiini aeg (hoolimata asjaolust, et räägime minimaalselt invasiivsest sekkumisest, veenidega manipuleerimisel on see näitaja kirurgi jaoks oluline). Nagu enne muid veenide kirurgilisi sekkumisi, määratakse Rh-faktor ja veregrupp, tehakse HIV-test, RW (süüfilis), HBs (B-hepatiit), HCV (C-hepatiit) testid.
 • Üldine uriinianalüüs. Oluline on välistada varjatud patoloogiad, mis võivad üldist tulemust negatiivselt mõjutada.
 • Elektrokardiogramm. Vajadusel südame ultraheli. Paraku, kui inimesel on probleeme jalgade veenidega, on sageli süda korrast ära. See kõik on osa südame-veresoonkonna süsteemist. Seetõttu on südame seisundi hindamine arsti jaoks äärmiselt oluline.
 • Naistele - günekoloogi läbivaatus. Mõnel juhul arenevad vaagnaelundite venoosse rohkuse sündroomi taustal kõhukelme, häbeme ja veenilaiendid.
 • Veenide ja arterite ultraheli(dupleksiga) Üks põhiuuringuid, mille tulemusi kasutatakse ravis. Arsti jaoks on oluline veenide ehitus, arterid, läbimõõt, vereringe kiirus. Nii raviskeem kui ka taastusravi skeem sõltuvad ultrahelipildist. See on täielik pilt veresoontest ja arteritest, mis aitab moodustada pädeva meetmete komplekti konkreetse patsiendi riskide vältimiseks.

Kuna veenilaiendite põdejatel esineb sageli kaasuvaid haigusi, on sageli ette nähtud ka kõhuõõne ja vaagnaelundite ultraheli diagnostika.

3. etapp. Ettevalmistus päev enne operatsiooni ja päeval

 1. Jalgade depilatsioon eelmisel päeval.
 2. Operatsioonieelsel päeval võib patsient süüakerge hommikusöök. Kui inimene võtab mingeid ravimeid, siis neid reeglina ei tühistata. Kuid see aspekt on oluline arstiga kooskõlastada. Eriti kui ravimi kõrvaltoimed on verejooksud.
 3. Võtke kliinikusse kaasakompressioonsukad.
 4. Veenide märgistus. Veeni märgistamiseks kasutatakse spetsiaalset kirurgilist markerit. Sisaldab emajuurvärvi, kuivab kiiresti. Enamikul kirurgias kasutatavatest markeritest on bakteritsiidsed omadused. Joonistatakse veeni täielik projektsioon. Märgistamine toimub ultraheli kontrolli all. Perforeerimise lähtestamise tulemus oleneb sellest, kui professionaalselt märgistus on tehtud. Samuti mõjutab esteetikat märgistamise professionaalsus. Keskendutakse mitte ainult meditsiinilistele, vaid ka kosmeetilistele tulemustele. On oluline, et manipulatsioonid toimuksid rangelt defektsete, patoloogiliselt kahjustatud veresoonte lokaliseerimise piirkonnas.
 5. Tumestsentne anesteesia. Kasutatakse külma lokaalanesteetikumi lahust. Veeni lähedal moodustub anesteetikumi "sidestus".
 6. Punktsioon.
 7. Valgusjuhi sisestamine veeni.
 8. EVLO otse. Arst lülitab seadmed sisse ja aktiveerib valgusjuhi. Laserkiirgus lülitatakse sisse ja valgusjuht liigub mööda veeni edasi.
 9. Kompressiooni loomine. Peale protseduuri kantakse kompressioonside (veeni külge kinnitatakse spetsiaalsed rullid, jalga pannakse kompressioonsukad).

Kui eemaldatakse ainult laseriga, kuluvad kõik manipulatsioonid umbes 40 minutit.

Kui laserravi kombineerida miniflebektoomiaga, pikeneb raviaeg: mõned lühikesed veenide lõigud eemaldatakse läbi õhukese punktsiooni. Laserravi kombineerimine mikroflebektoomiaga on suurepärane võimalus saavutada silmapaistvaid esteetilisi tulemusi väga suurte veenilaiendite korral.

Kui on oluline täiendada laserravi skleroteraapiaga, süstitakse mitmetesse veenidesse spetsiaalne ravim. See kirurgiliste tehnikate kombinatsioon on asjakohane telangiektaasiate (väikeste veresoonte väljendunud laienemine), retikulaarsete veenilaiendite ("veresoonte võrgustik") korral.

4. etapp. Taastav

Peamine asi selles etapis on kompressioonsukkide kandmine, retsidiivide vältimine.

Enne laserravi planeerimist on oluline olla kursis võimalike tüsistustega.

Tüsistused

On kosmeetilisi ja globaalsemaid.

veenilaiendite tüsistused

Väiksemad tüsistused

 • Valulikkus. Paljudel patsientidel pole valu kohe pärast protseduuri, kuid 5-6 päeva pärastvalu 5-6 päeval pärast meditsiinilisi manipuleerimisi. Reeglina juhtub see sellistel juhtudel, kui patsiendid eiravad kehalise aktiivsuse reegleid ja lähevad koheselt aktiivsele elustiilile või muude patoloogiate taustal.
 • Tihendid.Võib moodustada "jootnud" veeni lisajõgede piirkonnas. Tihendid on ebaesteetilised ja põhjustavad psühholoogilist ebamugavust, kuid kui võtate tihendid kohe kontrolli alla,pooleteise kuuga on probleem lihtne parandada. Selleks kohandavad arstid selles tsoonis kompressiooniskeemi. Õigesti valitud kompressioonsukkidega tihendid lahustuvad.
 • Pigmentatsioon.Tekib veeni resorptsiooni ajal. Probleem ei esine kõigil patsientidel, vaid ainult siis, kui veen asub naha lähedal. Sel juhul ei ole erikohtlemine vajalik.Mõne aja pärast taastab nahk enamikul juhtudel oma loomuliku varju.. Kui seda ei juhtu, kõrvaldatakse pigmentatsioon kosmeetiliste meetoditega. Piisavalt ulatuslikud pigmentatsioonipiirkonnad võivad tekkida patsientidel, kellel on "jootmisveeni" käigus tihendid. Sel juhul võivad nad saada hüperpigmentatsiooni "provokaatoriteks".
 • Jalgade liikuvuse vähenemine."Nööritunde" tekkimine. Valu pole, aga jalga sirutades tundub, et selle külge oli nöör, nöör seotud ja see segab tavalisi toiminguid tavapärases "režiimis".Mõni nädal pärast laserkoagulatsiooni kaob ebamugavustunneomapäi.
 • Turse. Sagedamini - pahkluus, sääres. Probleemi, nagu ka tihendite puhul, lahendab tõhusalt kompressioonsukkade kandmise mustri korrigeerimine ja nende väljavahetamine.
 • Subkutaansed hemorraagiad (hematoomid).Kui kasutad imenduvaid geele, võid paari nädalaga verevalumid unustada.

Suured komplikatsioonid

 • Põletikulised protsessid kudedes.Rasketel juhtudel võib osutuda vajalikuks ravimteraapia. Kuid sagedamini lahendatakse probleem kompressioonsukkade kandmise mustri muutmisega.
 • Lisajõgede flebiit.Jalgades on palju pinget. Nahk muutub väga punaseks (tavaliselt triibuliseks). Naha temperatuur tõuseb lokaalselt. Flebiit -minimaalselt invasiivsete protseduuride harvaesinev tüsistus, kuid kui ta end deklareeris, on soovitatav teha ultraheli dopplerograafia, angioskaneerimine, vereanalüüsid. Nende tulemuste põhjal otsustab arst, milliseid ravimeid patsiendile välja kirjutada (põletikuvastased, verevedeldajad), kas on vaja füsioteraapiat, kas kompressioonrõivas tuleb asendada kitsama või vähem lahtise vastu. Kõik määratakse kompleksis, kuid samas üsna individuaalselt.

Tüsistuste ennetamine

Patsientidel on ette nähtud kompressioonsukkide kandmine. Reeglina annavad parima efekti kaks paari kudumeid. Kõige tihedamad - vahetult pärast protseduuri ja kudumid - väiksema survega, et säilitada hoolduse mõju.

veenilaiendite ennetamine

Oluline on, et kompressioonsukkade valimisel ei arvestataks mitte ainult kaubamärgi tuntust, vaid järgitaks ka kahte tingimust:

Kompressioonsukad peavad vastama RAL standardile. Sel juhul analüüsitakse tooteid hoolikalt ja hinnatakse kokkusurumise taset, rõhu jaotust.

Kompressiooni optimaalse taseme hindamine peaks toimuma eranditult arsti poolt. Kompressioonsukkade iseseisev valimine ja ühe või teise kompressioonitaseme määramine on tohutu viga, mis on täis valu ja pinget. Enesehinnangus tugineb patsient sageli subjektiivsetele aistingutele (mõned sukad on kitsamad, teised vähem pingul). Kuid ainult arst saab objektiivselt hinnata, milline anatoomiline lõige ja kompressioon on konkreetse patsiendi jaoks optimaalne.

Kui töö on dünaamiline või staatiline, kuid peate töötama eranditult seistes,pärast veenide koagulatsiooni on oluline vältida suuri koormusi, muudavad sageli päeva jooksul jalgade asendit.

Korrektsioone tehakse fitnessi ja spordi eest. Parim treeningliik on ujumine ja kõndimine. Kasulik on vahelduv kõndimine kandadel ja varvastel.

Kuid venitamine võib esimesel korral pärast protseduuri kõige rohkem kahju teha. Samuti tasub hoiduda hüppamisest, jooksmisest – eriti kiirendusega, hantlitega harjutustest.