Veenilaiendite etapid

jalgade valu koos veenilaienditega

Praeguseks on uuritud kõiki veenilaiendite sümptomeid ja ilminguid, mille all kannatavad erinevas vanuses mehed ja naised. See võimaldab õigeaegselt diagnoosida ja ravida. Et teada saada, mitu veenilaiendite staadiumi on olemas ja millised muutused neile vastavad, proovime edasi.

Alajäsemete veenilaiendite staadiumid

Äärmiselt oluline on omada üksikasjalikku teavet veenilaiendite staadiumite kohta. See võimaldab teil võtta ennetavaid meetmeid ja säilitada jalgade tervist, vältides tõsiseid probleeme. Igasugune ebamugavustunne alajäsemetes, väsimus ja turse võivad olla esimesed veenilaiendite tunnused algstaadiumis. Et mõista, millisel tasemel probleemiga me tegeleme, on vaja end kurssi viia haiguse arenguetappidega. Veenilaiendite veenide klassifikatsioone ja etappe on mitu, millest igaüks võimaldab teil määrata veenihaiguse tunnuseid.

Jäsemete veenilaiendite staadiumite klassifikatsioon CEAP-i järgi

Fleboloogid üle maailma kasutavad alajäsemete veenilaiendite staadiumi määramiseks CEAP klassifikatsiooni. Ta jagab haiguse 7 etappi:

 • C0 - alajäsemete veenilaiendite nähtavaid märke pole. Esialgset etappi võib iseloomustada jalgade väsimus, patsient kaebab krampide ja raskustunde üle.
 • C1 - telangiektaasia ilming - nahaalune kapillaaride võrk, retikulaarsete veenide kerge laienemine läbimõõduga mitte üle 2-3 mm. Selles veenilaiendite staadiumis saab lisaks ämblikveenidele diagnoosida ka hemodünaamilisi häireid ja muid venoosse puudulikkuse sümptomeid. Esialgsed veenilaiendid ei vaja kirurgilist sekkumist. Selle kõrvaldamise protseduurid on puhtalt kosmeetilised.
 • C2 - nähtavad veenilaiendid. Selles etapis on selgelt nähtavad nahaalused veenid, mille läbimõõt on üle 3 mm, veenilaiendid ja muhud. Pindmise veeni klapp ei tööta korralikult, mistõttu on häiritud vere mikrotsirkulatsioon. Kui veenilaiendite algstaadium ei vaja operatsiooni, võib arst pakkuda probleemi lahendamiseks kaasaegseid kirurgilisi meetodeid.
 • C3 - selles veenilaiendite staadiumis lisandub veenide nähtavatele muutustele jäsemete turse. See teeb patsiendile regulaarselt muret, tekitab kõndimisel täiendavat ebamugavust. Sageli kasutatakse selles etapis alajäsemete veenilaiendite raviks integreeritud lähenemisviisi. See hõlmab põhjalikku diagnoosi, uimastiravi, operatsiooni ja spetsialisti pikaajalist jälgimist.
 • C4 - naha värvuse muutus ja hõrenemine, sügelus, põletustunne ja selle tagajärjel võib tekkida venoosne ekseem. Troofiliste muutuste tsoonis omandavad kuded pruuni varjundi, põletikuline piirkond võib muutuda märjaks ja katta koorikuga. Kui selliseid veenilaiendeid ei ravita, võib see viia haiguse tõsisemasse staadiumisse. Enamikul juhtudel ei ole venoosne ekseem kergesti pöörduv.
 • C5 - paranenud troofiline haavand. C6 - avatud troofiline haavand. Jalade veenilaiendite mõlemad etapid väljenduvad naha terviklikkuse rikkumises ja põhjustavad patsiendile piinavat valu. Lisaks põhjustab peptiline haavand organismi immuunsuse üldise vähenemise. Püsivad lahtised haavad on kasvulava erinevatele infektsioonidele, mis võivad haigusseisundit süvendada. Jalgade troofilised veenilaiendid on viimane etapp, mille ravi hõlmab haige veeni eemaldamist. Kohalik ravi ei anna tulemusi.

Tuleb mõista, et mitte ainult C6 staadiumis olevad jalgade veenilaiendid võivad põhjustada peptilist haavandit. On ka teisi haigusi, mis on troofiliste haavandite tekkes võtmetegurid. Iga konkreetse juhtumi ravimeetodid on täiesti erinevad, mistõttu on äärmiselt oluline teha täpne diagnoos.

Veenilaiendite esimene etapp: kirjeldus ja sümptomid

Informatiivsel eesmärgil alajäsemete veenilaiendite staadiumitega tutvumiseks kasutatakse haiguse kitsamat klassifikatsiooni.

Kompensatsioonistaadium, mil veenilaiendid on kõige vähem väljendunud, on algstaadium, mida iseloomustab kerge ebamugavustunne jalgades pikal kõndimisel või tööl, ämblikveenide esinemine. Anumate seinal ei ole väljendunud deformatsiooni. Veenilaiendite staadiumi oht on see, et haigus on asümptomaatiline. Keha kaasasündinud mehhanismid võtavad enda peale venoossete veresoonte häirete "parandamise" ja kompenseerivad nende täisväärtusliku töö.

Veenilaiendite sümptomid varases staadiumis

 • Väsimus ja raskustunne jalgades;
 • Väike turse;
 • krambid;
 • Ämblikveenide olemasolu.

Kuidas peatada veenilaiendid algfaasis?

Esimeste sümptomite ilmnemisel pöörduge kindlasti arsti poole. Esimese astme veenilaiendid on kosmeetiline haigus. Kui diagnoos ei toonud esile muid eeldusi ja "halba" pärilikkust, siis võib rääkida haiguse kergest vormist, mis on seotud pigem elustiili kui tõsisema etioloogiaga. Samuti saate riske minimeerida, järgides lihtsaid soovitusi veenilaiendite algstaadiumis:

 • Juhtige aktiivset elustiili: jooksmine, kõndimine, ujumine jne;
 • Ärge võtke liigset kaalu;
 • kandke mugavaid kingi;
 • Tehke jalgadele spetsiaalseid harjutusi.

Veenilaiendite 2. etapp: kirjeldus ja sümptomid

Subkompensatsiooni staadium - veenilaiendid jalgadel muutuvad märgatavamaks ja sümptomid intensiivistuvad. Lisandunud valutav valu ja sagedased krambid. Nahk võib omandada sinaka varjundi ning venoossete sõlmede ja punnide ilmnemise kohas tekib põletustunne ja sügelus. Selles veenilaiendite staadiumis on soovitatav minimaalselt invasiivne operatsioon, EVLT ja kompressioonsukkade kandmine.

Veenilaiendite 3. etapp: kirjeldus ja sümptomid

Dekompensatsiooni staadium on veenilaiendite viimane etapp, mida iseloomustavad tõsised häired venoosse vereringe töös. Keha funktsioone ei täideta ja kompensatsioonimehhanismid lakkavad oma ülesannetega toime tulema.

Selles veenilaiendite arengufaasis ilmneb naha hüperpigmentatsioon, kuded ei saa piisavalt toitumist, on kurnatud, mille tulemusena tekivad troofilised haavandid. Veenid on tugevalt deformeerunud, võib tekkida tromboflebiit. Ebaõige ravi korral võivad 3. astme veenilaiendid põhjustada tervisele tõsise löögi kuni pöördumatute tagajärgedeni.

Mõnes allikas eristatakse 4. astme veenilaiendeid, reeglina vastab see klassifikatsioonile C6. Veenilaiendite veenide arengu kõigil etappidel tuleb erilist tähelepanu pöörata raviprotsessi kvaliteedile. Ainult integreeritud lähenemisviis saavutab tõhusa tulemuse ja eemaldab mitte ainult sümptomid, vaid ka haiguse põhjuse.

Venotoonilise ainena soovitavad paljud eksperdid prantsuse ravimit, mis on end tõestanud angioprotektiivse ainena, mis parandab vereringet ja omab lümfisüsteemi äravoolu. Pillide võtmine on soovitatav mitte ainult veenilaiendite esimestel etappidel, vaid ka taastusravi etapis pärast haiguse raskemat kulgu. Ravimi annuse ja võtmise aja määrab ainult raviarst.